Mladi glumci iz Araca najuspešniji

10. jun 2013
U nedelju je u Staroj Pazovi završena 20. Smotra dečijeg pozorišnog stvaralaštva "3 x Đ", na kojoj je učestvovalo 13 takmičarskih predstava.

U konkurenciji su bili: Osnovna škola "Bratstvo" iz Araca sa predstavom Pepeljuga u režiji Zuzane Obšust; Osnovna škola "Heroj Janko Čmeljik" iz Stare Pazove sa predstavom Tom Sojer u režiji Save Đurđevića; OŠ "15. oktobar" iz Pivnica sa predstavom Kako je jaje odskitalo u režiji Vesne Kamanj i Jarmile Čobrde; OŠ "Maršal Tito" iz Padine sa predstavom Akademija nestašluka u režiji Milke Petrovič; OŠ "Bratstvo i jedinstvo" iz Belog Blata sa predstavom O ponosnoj devojčici nazvanoj Ajoga u režiji Adele Obšust; OŠ "Mlada pokoljenja" iz Kovačice sa predstavom Najbolji prijatelj u režiji Eve Poljijak i Ane Hrkove; Slovačko kulturno prosvetno društvo u Erdeviku i OŠ "Sava Šumanović" iz Erdevika sa predstavom Trojica umetnika i zmaj Samuilo u režiji Ruženke Đurik i Sonje Sladek; OŠ "Branko Radičević" iz Boljevaca sa predstavom Kako su majmuni kuću gradili u režiji Vjere Tomanove; OŠ "Jan Čajak" iz Bačkog Petrovca sa predstavom So vrednija od zlata u režiji Jarmile Pantelić; OŠ "Jan Kolar" iz Selenče sa predstavom Snežana i sedam patuljaka u režiji Ane Kolek, Terezije Trusine i Ane Petraš; Kulturno-umetničko društvo "Petrovačka družina" sa predstavom Paća i pirati u režiji Danijele Leginj Sabo i Ondreja Brne; Slovačko kulturno prosvetno društvo "Đetvan" iz Vojlovice sa predstavom Ružno pače vojlovičko u režiji Terezije Vaber Oravec; Slovačko kulturno-umentičko društvo "Jedinstvo" i OŠ "Sremski front" iz Šida sa predstavom  Tri pera zmajeva u režiji Ane Kovar. 

Deti z Aradáča

Nabrojane predstave ocenjivao je stručni žiri u sastavu: reditelj Jan Makan, glumac Miroslav Fabri i glumica Zuzana Tarnoci.

Prva nagrada stručnog žirija pripala je pozorišnoj predstavi Pepeljuga (OŠ "Bratstvo" iz Araca), koja je ujedno osvojila i nagradu Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine - učešće na dečijem pozorišnom festivalu u Šali (u Slovačkoj republici) sledeće godine.  

DDS z Báčskeho Petrovca

Druga nagrada stručnog žirija pripala je pozorišnoj predstavi Paća i pirati, koju su izveli članovi KUD-a "Petrovačka družina" iz Bačkog Petrovca a treća nagrada dodeljena je pozorišnoj predstavi Ružno pače vojlovičko u izvođenju članova SKPD "Đetvan" iz Vojlovice - Pančeva. 

Nagrada za muziku dodeljena je autoru Ondreju Pavčoku za muziku u predstavi Paća i pirati (KUD "Petrovačka družina" iz Bačkog Petrovca); nagradu za najbolje kostime osvojila je predstava Snežana i sedam patuljaka (OŠ "Jan Kolar" iz Selenče), nagradu za najbolju scenografiju osvojile su Ana Kolek, Terezija Trsina i Ana Petraš za predstavu Snežana i sedam patuljaka (OŠ "Jan Kolar" iz Selenče), nagrada za najbolju režiju dodeljena je Zuzani Obšust za predstavu Pepeljuga (OŠ "Bratstvo" iz Araca). 

Deti z Boľoviec

Nagradu za najbolji debut na festivalu stručni žiri dodelio je Eliani Markuš za ostvarenje uloge Devojčice iz komšiluka u predstavi O ponosnoj devojčici nazvanoj Ajoga (OŠ "Bratstvo i jedinstvo" iz Belog Blata), nagradu za najbolju mušku epizodnu ulogu žiri je dodelio Patriku Brahnu za ostvarenje uloge Adolfa u predstavi Akademija nestašluka (OŠ "Maršal Tito" iz Padine), nagrada za najbolju žensku epizodnu ulogu dodeljena je Ines Gedro za ostvarenje uloge Jareta u predstavi Kako je jaje odskitalo (OŠ  "15. oktobar" iz Pivnica), nagrada za najbolju mušku ulogu dodeljena je Dariju Hlavču za ostvarenje uloge Naratora petla u predstavi Pepeljuga (OŠ "Bratstvo" iz Araca), nagradu za najbolju žensku ulogu žiri je dodelio Alisi Oravec za ostvarenje uloge Ružnog pačeta (SKPD "Đetvan" iz Vojlovice). Ovih pet mladih glumaca učestvovaće na manifestaciji   "Mikulášske trhy" u  Bratislavi u decembru tekuće godine, u organizaciji Matice slovačke u Srbiji.  

DSS zo Selenče

Dečiji žiri je za najsimpatičniju glumicu smotre proglasio Martinu Benko, koja je igrala u predstavi Paća i pirati (KUD "Petrovačka družina" iz Bačkog Petrovca) a za najsimpatičnijeg glumca Aleksandra Šproha u predstavi So vrednija od zlata (OŠ " Jan Čajak" iz Bačkog Petrovca). 

Od predloga diplome za smotru pristiglih na  likovni konkurs Odbora za kulturu NSSNM izabrana su dva, to su likovni radovi Jaroslava Petrika (OŠ "Mlada pokoljenja" iz Kovačice) i Ivane Zornjan (OŠ "Sava Šumanović" iz Erdevika). 

Na smotri je učestvovalo ukupno 279 dece.

Jaroslava Klinko, prevod na srpski jezik: Nataša Simonović

Komentari

Post new comment

Sadrzaj ovog polja je privatan i nece biti javno objavljen.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Vo štvrtok 28. októbra sa v ÚKVS uskutočnila vernisáž obrazov akademického maliara Marjana Karavlu.
V stredu 20. októbra sa v Novom Sade uskutočnilo vyhodnotenie 11. ročníka fotosúbehu ÚKVS.
V Dobanovciach si v tomto roku pripomínajú 160. výročie príchodu Slovákov do tejto osady a 130 rokov od založenia fílie.
Medzi spoločné dolnozemské projekty na rok 2021 v dohode signatárov zo Srbska, Rumunska a Maďarska bola zahrnutá aj výstava 25 ročníkov Festivalu vážnej hudby Jarné nôty.
V utorok 5. októbra 2021 zomrel popredný padinský insitný maliar Martin Pap.
Vo štvrtok 30. septembra sa v galérii ÚKVS uskutočnila vernisáž výstavy umeleckých fotografií nášho popredného fotografa Michala Madackého.
Slováci v Starej Pazove si pripomenuli 250. výročie od príchodu prvých slovenských rodín do tejto osady. Slávnostný program pri tejto príležitosti sa uskutočnil v sobotu 2. októbra v divadelnej sieni.
Združenie pazovských žien si v tomto roku pripomína sté výročie založenia. Oslava sa uskutočnila v sobotu 2. októbra v Klube VHV tamojšieho SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka.
Dňa 29. sepmtembra 2021 zomrela naša významná kovačická insitná maliarka Alžbeta Čížiková.